Bio

David Aebischer (* 7. února 1978) je švýcarský hokejový brankář. V minulosti hrával v National Hockey League, v současnosti působí ve švýcarské lize.
 

Klubová kariéra

Draftován do NHL byl v roce 1997 z celkově 161. místa týmem Colorado Avalanche. V další sezóně již opustil švýcarskou ligu a odešel do Severní Ameriky, kde působil nejprve v ECHL, později v American Hockey League v Hershey Bears, farmářském týmu Colorada. Poté, co Colorado v létě 2000 vyměnilo svého druhého brankáře Marca Denise do Columbus Blue Jackets, povolalo Aebischera do prvního týmu, aby dělal náhradníka jasné týmové jedničce Patricku Royovi. Ve své první sezóně odchytal 26 utkání, v play-off se sice objevil jen symbolicky, ale jeho tým vybojoval Stanley Cup a stal se tak jeho prvním švýcarským držitelem. V následujících dvou letech zůstal v pozici brankářské dvojky a když v roce 2003 ukončil Patrick Roy kariéru, stal se David Aebischer v Coloradu prvním brankářem. V sezóně 2003/2004 z 62 utkání vychytal 32 vítězství a dovedl tým do druhého kola play-off. O rok později se NHL nehrála a tak působil ve Švýcarsku v týmu HC Lugano. Ve Spenglerově poháru odchytal tři zápasy za pražský celek HC Sparta Praha. [1] Po výluce se vrátil do Colorada, avšak nedostal se do své dřívější formy a byl v rozehrané sezóně vyměněn do Montreal Canadiens. Tam odehrál také sezónu 2006/2007 a dělal náhradníka Cristobalu Huetovi. Klub však dále o něj neměl zájem a neprodloužil mu smlouvu. Aebischer před sezónou 2007/2008 podepsal jednoletý kontrakt s Phoenix Coyotes, neprosadil se však do prvního týmu a hrál na farmě v San Antonio Rampage. Odtud byl uvolněn do Švýcarska opět do HC Lugano, kde od té doby působí, smlouvu má do roku 2012.
 

Reprezentace

Švýcarsko reprezentoval na mistrovství světa juniorů 1997, na stejném turnaji o rok později pomohl k zisku historické bronzové medaile pro Švýcarsko, když v zápase o bronz porazili Českou republiku. Vysloužil si nominaci na mistrovství světa dospělých 1998, kde přispěl k úspěšnému vystoupení a zisku čtvrtého místa. Na mistrovství světa hrál celkem pětkrát a také si zahrál na olympijských hrách v letech 2002 a 2006.
 

Úspěchy a ocenění

Týmové

bronzová medaile z mistrovství světa juniorů 1998
Stanley Cup 2001 - s Colorado Avalanche
 

Individuální

člen All-star týmu MSJ 1998
nejlepší nováček mistrovství světa 1998